Skóra wrażliwa i naczynkowa a pielęgnacja letnia

Skóra wrażliwa i naczynkowa najczęściej idą w parze. Jednak pamiętajmy, iż cera wrażliwa i nadwrażliwość/alergie to inne pojęcia.

Nadwrażliwość, uszkodzenie BHL lub alergie mogą towarzyszyć każdemu typowi cery.

Cera wrażliwa charakteryzuje się dużą nadreaktywnością na czynniki zewnętrzne, wewnętrzne jak i wiele składników w kosmetykach czy innych produktach.
Jest cienka, sucha oraz przebijają przez nią drobne naczynka.
Sama skóra naczynkowa jest bardzo wrażliwa, często towarzyszy jej rumień, który na początku pojawia się od czasu do czasu, ale później może przejść w formę utrwaloną.
Rumieniowi towarzyszy uczucie pieczenia, rozgrzanie, swędzenie oraz widoczne naczynia, czyli teleangiektazje oraz plamy naczyniowe.
Teleangiektazje są to trwale uszkodzone naczynia włosowate splotu podbrodawkowatego skóry.

Niestety wszelkie sera z witaminą C, rutyną czy kremy nie powodują całkowitego zaniku widocznych naczynek.
Wpływają na „uszczelnienie naczyń”, stymulację skóry oraz pobudzenie pracy komórek.
Jedynym sposobem pozbycia się teleangiektazji są zabiegi laserowe.

Zarówno posiadacze, posiadaczki cery wrażliwej, jak i naczyniowej powinni unikać kosmetyków mocno perfumowanych, z dużą ilością alkoholu w składzie (alkohol denaturowany, alkohol benzylowy), mocnych peelingów kwasowych oraz peelingów mechanicznych.
Musimy mieć również na uwadze, że mocny stres, pikantne potrawy czy alkohol mogą pogorszyć stan cery.
Dodatkowo czynniki zewnętrzne, zarówno mróz, wiatr, jak również słońce wpłyną niekorzystnie.
Krem z filtrem musi koniecznie zostać Waszym przyjacielem! 🌞

Pielęgnacja

Oczyszczanie dwuetapowe jest konieczne, aby dokładnie zmyć makijaż, SPF i inne zanieczyszczenia. Pamiętajmy, że odpowiednie oczyszczanie jest podstawą pielęgnacji każdego typu cery, ponieważ niedokładny demakijaż przyczynia się do powstawania niedoskonałości, a także uniemożliwia prawidłowe działanie dalszych kroków pielęgnacji.

I etap

Demakijaż stosujemy wieczorem jako I etap wieczornej pielęgnacji. Wybieramy formuły olejkowe, masełka, balsamy (najlepiej z emulgatorem), które pozwolą dokładnie rozpuścić zanieczyszczenia.

Emulgator to substancja powierzchniowo czynna. Tworzy granicę między dwoma niemieszającymi się cieczami, takimi jak olej i woda. Emulgatory składają się z części hydrofilowej i lipofilowej. Oznacza to, że przyciągane są zarówno przez wodę, jak i przez olej, co pozwala im się łączyć, tworząc trwałą
mieszaninę.

II etap

Oczyszczanie – jako II etap wieczornej pielęgnacji oraz poranne oczyszczenie wybieramy żel, piankę lub emulsję (według naszych preferencji). Najczęściej dla skór naczynkowych, suchych, wrażliwych najlepszym wyborem są emulsje (produkt bez mocnych substancji myjących, nie pieniący się). Pamiętajmy, aby produkty były delikatne, prawidłowo oczyszczały naszą skórę, ale nie pozostawiały jej ściągniętej oraz podrażnionej.

Tonizacja nie jest etapem obowiązkowym, ale jednak może być bardzo pomocna. Przy skórach wrażliwych, naczyniowych zapewnia dodatkowe nawilżenie, a po wybraniu produktów wzmacniających naczynia krwionośne, również wspomoże skórę naczynkową.

Serum w zależności od składników aktywnych będzie dbać o nawilżenie, łagodzenie, a także wzmocnienie naczyń krwionośnych oraz stymulację skóry. Powinniśmy skupić się na witaminie C, która jest świetnym antyoksydantem, jak również pomoże nam pozbyć się przebarwień, a także innych antyoksydantach oraz składnikach regenerujących, nawilżających (ceramidy, oleje, trehaloza, ektoina, kwas hialuronowy).

Krem powinien być nawilżający, regenerujący – w okresie letnim możemy sięgnąć po lżejszą konsystencję, lecz musimy mieć pewność, że odpowiednio nawilża, regeneruje oraz zadba o naszą skórę.

SPF to krok obowiązkowy w pielęgnacji każdego typu skóry! Fotoprotekcja jest kluczowa w walce ze starzeniem się skóry, a także z różnymi schorzeniami takimi jak trądzik różowaty, teleangiektazje czy przebarwienia. Cera naczyniowa i wrażliwa szczególnie wymaga ochrony przeciwsłonecznej.

Złuszczanie to również kluczowy punkt pielęgnacji dla każdego typu cery – lepsze oczyszczenie struktury skóry, szybsze regeneracja, lepsze przenikanie substancji aktywnych w głąb naskórka.
Przy skórze wrażliwej, naczyniowej rezygnujemy z peelingów mechanicznych oraz mocnych peelingów kwasowych (kwasy AHA, BHA, wysokie stężenia). Sięgamy po te enzymatyczne oraz kwasowe (delikatne, kwasy PHA, niskie stężenia).
Złuszczanie wykonujemy raz w tygodniu lub rzadziej (według potrzeb skóry) podczas pielęgnacji wieczornej.

Uzupełnienie pielęgnacji. Raz w tygodniu w celu dodatkowego kopniaka nawilżenia, wzmocnienia skóry możemy sięgnąć po maseczkę.

Niezmiennie zapraszamy Was na indywidualne porady kosmetologiczne, które idealnie sprawdzą się jako wakacyjne spędzenie czasu dla siebie!
Poza tym korzystajcie ze słoneczka i pamiętajcie o reaplikacji SPF!

Całusy 💕
Paulina

(źrodło zdjęć: Pinterest i Unsplash)