Skóra tłusta w lecie

Posiadacze i posiadaczki cery tłustej doskonale wiedzą, iż jest ona problematyczna w pielęgnacji, szczególnie latem.

Cera tłusta jest grubsza niż inne typy skóry, często się przetłuszcza, posiada widoczne, rozszerzone ujścia gruczołów łojowych. Ma skłonność do wszelkich zaskórników – otwartych i zamkniętych, niedoskonałości oraz trądziku.

Jednakże, jako jedyna, cera tłusta może pochwalić się większą odpornością na czynniki zewnętrzne. Ponadto jej posiadaczki i posiadacze mogą cieszyć się dłużej brakiem pierwszych oznak starzenia skóry.
Jej główną cechą jest nadmierna praca gruczołów łojowych objawiająca się nadmiarem sebum.
W pielęgnacji cery tłustej musimy skupić się na odpowiednim oczyszczaniu, regulacji pracy gruczołów łojowych, jak również na nawilżaniu!

Posiadacze cery tłustej powinni unikać ciężkich, olejowych formuł, a skupić się na lekkich produktach, które nie obciążą, a kompleksowo zadbają o buźkę. 😊

Pielęgnacja

Oczyszczanie dwuetapowe jest konieczne, aby „upłynnić” sebum oraz dokładnie zmyć makijaż, SPF i inne zanieczyszczenia.

Pamiętajmy, że odpowiednie oczyszczanie jest podstawą pielęgnacji, ponieważ nakładane na zanieczyszczoną skórę produkty nie zadziałają tak, jak powinny mimo najlepszych składów.

I etap

Demakijaż stosujemy wieczorem jako I etap wieczornej pielęgnacji. Wybieramy formuły olejkowe, masełka, balsamy najlepiej z emulgatorem, które pozwolą dokładnie rozpuścić zanieczyszczenia.

Emulgator to substancja powierzchniowo czynna. Tworzy granicę między dwoma niemieszającymi się cieczami, takimi jak olej i woda.
Emulgatory składają się z części hydrofilowej i lipofilowej.
Oznacza to, że przyciągane są zarówno przez wodę, jak i przez olej, co pozwala im się łączyć, tworząc trwałą mieszaninę.), które pozwolą dokładnie rozpuścić zanieczyszczenia.

II etap

Oczyszczanie – jako II etap wieczornej pielęgnacji oraz poranne oczyszczenie wybieramy żel, piankę lub emulsję (według naszych preferencji).
Produkt myjący może zawierać kwas salicylowy, niacynamid, glinkę lub węgiel aktywny.

Tonizacja nie jest etapem obowiązkowym, ale jednak może być bardzo pomocna. W zależności od naszych potrzeb oraz konkretnych składników obecnych w danym preparacie, możemy zarówno osiągnąć efekt dodatkowego złuszczenia, regulacji pracy gruczołów łojowych, jak również nawilżenia.

Serum w zależności od składników aktywnych będzie dbać o nawilżenie, łagodzenie, a także regulację gruczołów łojowych (niacynamid). Dodatkowo można sięgnąć po witaminę C, która jest świetnym antyoksydantem, jak również pomoże nam pozbyć się przebarwień pozapalnych, które czasami potrafią być długotrwałe, a co za tym idzie – uciążliwe.

Kremy powinny być nawilżające, ale o lekkiej konsystencji. Nie mogą być zbyt tłuste aby nie obciążyć skóry, ponieważ może to spowodować wysyp niedoskonałości.
Przy skórze tłustej warto podkreślić, że często w ciągu dnia sprawdza się pominięcie kremu po serum i aplikacja od razu kremu SPF (serum + SPF rano).

SPF. Krok obowiązkowy w pielęgnacji każdego typu skóry!
Fotoprotekcja jest kluczowa w walce ze starzeniem się skóry, a także z różnymi schorzeniami takimi jak trądzik czy przebarwienia.

Złuszczanie czyli kluczowy punkt pielęgnacji dla każdego typu cery, ale szczególnie istotny dla skór mieszanych i tłustych – lepsze oczyszczenie struktury skóry, szybsze regeneracja, lepsze przenikanie substancji aktywnych w głąb naskórka i regulacja pracy gruczołów potowych i łojowych.
Przy skórze problematycznej z niedoskonałościami, stanami zapalnymi rezygnujemy z peelingów mechanicznych i sięgamy po te enzymatyczne oraz kwasowe. Złuszczanie wykonujemy raz (maksymalnie dwa razy w zależności od produktu) w tygodniu podczas pielęgnacji wieczornej.

Raz w tygodniu w celu oczyszczenia oraz detoksykacji skóry możemy sięgnąć po maseczkę oczyszczającą. Cudownie sprawdzi się tak z maseczka Labside. Jednak nie bójmy się także maseczek nawilżających (np. w płacie)!

Dbajmy o swoje buźki w lecie a skóra odwdzięczy się nam glow lepszym niż kiedykolwiek! 🌞

Ściskam 💕
Ola

(źrodło zdjęć: Pinterest i Unsplash)