Skóra sucha w lato

Skóra sucha charakteryzuje się znacznym przesuszeniem i widocznym złuszczaniem naskórka.

Ponadto skóra sucha jest bardzo nadreaktywna na czynniki zewnętrzne i wewnętrzne np. towarzyszy jej rumień czy widoczne uszkodzone naczynka, przez co zmaga się z częstymi podrażnieniami.

W późniejszych latach szybciej na skórze suchej pojawiają się pierwsze oznaki starzenia czyli spadek elastyczności i jędrności skóry.

Główna przyczyna posiadania tego typu skóry nie jest znana, ale znacznym stopniu przyczynia się do tego genetyka. Gdy połączymy to z niewłaściwą pielęgnacją to mamy ciężki przypadek.
Warto podkreślić również fakt, że choroby przewlekłe, przyjmowane leki oraz niewłaściwa dieta również w dużym stopniu przyczyniają się do pogorszenia stanu naszej skóry.

Skóra sucha jest wymagająca, potrzebuje codziennego nawilżenia i odżywienia. Nie zapominajmy również o ochronie przeciwsłonecznej i regularnej reaplikacji kremu SPF!

Ten typ cery to głównie zaburzona bariera hydrolipidowa (bhl), więc nawet podstawowe produkty pielęgnacyjne powinny być bogate w: ceramidy, lipidy, oleje (ale te które nas nie „zapychają”), niacynamid, witaminę A i E oraz czynniki NMF – składniki zamykające wodę w naskórku i zapobiegające jej utracie w ciągu dnia.

Nie zapominajmy o tym również w lato, bo nasza skóra niezależnie od pogody wymaga nawilżenia i ochrony. Jeżeli czujemy, że z typowymi produktami pielęgnacyjnym nasza skóra w lato się nie lubi to zmieńmy konsystencję na lżejszą, lekko żelową 😊

Pielęgnacja

Demakijaż – zawsze wieczorem dokładnie zmywamy makijaż i krem SPF. Tak, nawet jak się nie malujemy, a stosujemy krem SPF powinno go się usunąć czymś olejowym najlepiej z emulgatorem, który po kontakcie z wodą emulguje się w mleczko. Produkt olejowy do demakijażu, nieważne czy to będzie olejek, masło czy balsam najlepiej rozpuści nam wszystko co mamy na twarz.

Oczyszczanie – czy to żelem, pianką czy emulsją — zależy to od naszych preferencji. Ważne żeby wieczorem skórę oczyścić z pozostałości produktu do demakijażu, resztek makijażu i innych zanieczyszczeń.

Natomiast rano warto skórę odświeżyć, pozbyć się resztek pielęgnacji z poprzedniego wieczora, kurzu i przygotować ją pod pielęgnacje.

Tonizacja – czyli szybsze przywrócenie pH skóry po myciu, zniwelowanie uczucia ściągnięcia i odświeżenie. Punkt pielęgnacji nie obowiązkowy, ale warto go spróbować 😊 Nawet w celu scalenia makijażu.

Serum – kopniak, booster dla skóry z tymi składnikami aktywnymi, które właśnie są jej potrzebne np. ceramidy.

 • BASICLAB DERMCOSMETICS Serum z 10% trehalozą, 5% peptydem snap-8 – nawilżenie i wypełnienie
 • BASICLAB DERMCOSMETICS Serum regenerujące strukturę skóry z wit. E – sprężystość i odbudowa

Serum olejowe

 • MINISTERSTWO DOBREGO MYDŁA Serum – róża malina

Krem – zakończenie pielęgnacji, okluzja czyli zamknięcie wszystkiego i ochrona przed utratą nawilżenia w ciągu dnia (zapobieganie przed przesuszeniem).

 • SAY HI Aqua resort – nawilżenie i odbudowa
 • BASICLAB DERMCOSMETICS Ceramidowy krem regenerujący – lekka konsystencja
 • BASICLAB DERMCOSMETICS Trehalozowy krem przywracający równowagę – lekka konsystencja
 • VEOLI BOTANICA Krem do twarzy na noc z ochroną lipidową second skin – repair by night

Peeling lub maska – świetny dodatek żeby nawilżać, koić i oczyszczać skórę.

 • BOGNA SKIN Odżywcza maska z peelingiem – lila mask
 • BERKOVICZ TATRA COSMETICS Regenerująca maska na noc – beta-karoten
 • MOKOSH Liftingująca maska do twarzy – owies i bambus

SPF! – Krok obowiązkowy każdej skóry!
Fotoprotekcja jest kluczowa w walce ze starzeniem się skóry, ze schorzeniami takimi jak rumień, trądzik czy AZS, oraz w zapobieganiu pojawienia się nowotworów skóry.

 • RESIBO Zaawansowany krem do twarzy SPF50 – ready to wear 365
 • KIRÉ SKIN Krem nawilżający SPF 50 – go to glow
 • KIRÉ SKIN Krem nawilżający SPF 30 – city break
 • EENY MEENY Ochronny krem do twarzy SPF50
 • EENY MEENY Ochronny balsam do ciała UVA UVB SPF50+

Niech latko będzie czasem odpoczynku i pielęgnowania swojej skóry z największą czułością i wyrozumiałością!

Ściskam
Ola 💕

źródło zdjęć: Pinterest