Silikony – obalamy mity

Kwestia szkodliwości silikonów dla włosów jest jednym z najczęściej podejmowanych tematów wśród społeczności miłośników pielęgnacji włosów. Istnieje wiele opinii i argumentów na temat tego, czy silikony są korzystne czy też szkodliwe dla zdrowia włosów. Te kontrowersje wynikają z różnorodnych doświadczeń użytkowników i różnic w działaniu silikonów. Jak jest naprawdę?

Kwestia szkodliwości silikonów dla włosów jest jednym z najczęściej podejmowanych tematów wśród społeczności miłośników pielęgnacji włosów. Istnieje wiele opinii i argumentów na temat tego, czy silikony są korzystne czy też szkodliwe dla zdrowia włosów. Te kontrowersje wynikają z różnorodnych doświadczeń użytkowników i różnic w działaniu silikonów.

 

Z jednej strony zwolennicy silikonów podkreślają ich zdolność do nadawania włosom połysku, wygładzenia i łatwiejszego rozczesywania. Silikony tworząc warstwę ochronną na powierzchni włosa mogą również pomagać w zabezpieczeniu go przed uszkodzeniami mechanicznymi i termicznymi, takimi jak suszenie suszarką, prostowanie czy lokowanie. Dla wielu osób produkty zawierające silikony stanowią skuteczną metodę poprawy wyglądu i kondycji ich włosów.

 

 

Z drugiej strony, przeciwnicy silikonów argumentują, że mogą one negatywnie wpływać na zdrowie włosów, szczególnie jeśli są używane regularnie bez odpowiedniego oczyszczania. Nadmierne nagromadzenie się silikonów na włosach może prowadzić do utraty objętości, obciążenia i braku naturalności. Powstają obawy, że silikony mogą zapobiegać wchłanianiu składników odżywczych z innych produktów do pielęgnacji włosów, co może prowadzić do przesuszenia i osłabienia włosów w dłuższej perspektywie.

 

 

Jakie mamy za i przeciw?

 

Plusy +

– Silikony mogą nadawać włosom połysk i sprawiać, że stają się bardziej gładkie i łatwiejsze w rozczesywaniu.

– Niektóre z nich tworzą warstwę ochronną na włosach, która może chronić je przed szkodliwym działaniem ciepła podczas stosowania suszarek do włosów, prostownic czy lokówek.

– Silikony mogą zapobiegać elektryzowaniu się włosów i puszeniu się.

– Jesteśmy przeciwnikami silikonów stosowanych na skalp, jednak na włoski są one pomocne i w nadmiarze nie szkodzą.

 

Minusy –

– Silikony mogą się kumulować na włosach, tworząc warstwę, która może zapobiegać wchłanianiu składników odżywczych z innych produktów do pielęgnacji włosów. Może to prowadzić do wysuszenia włosów i skóry głowy.

– Niektóre silikony są trudne do usunięcia z włosów bez użycia agresywnych detergentów, co może prowadzić do uszkodzeń i przesuszenia.

 

 

Ostatecznie, czy silikony są “złe” dla Twoich włosów, zależy od Twoich indywidualnych potrzeb i reakcji Twoich włosów na różne substancje. Jeżeli stosujesz produkty z silikonami warto dokładnie oczyścić skórę głowy i włosy, by nich nie gromadzić. Niektóre osoby mogą używać produktów zawierających silikony bez problemów, podczas gdy inne mogą preferować produkty bez tych składników. Ważne jest, abyś samodzielnie eksperymentowała i eksperymentował z różnymi produktami i zwracał uwagę na reakcję Twoich włosów, aby znaleźć odpowiednią pielęgnację dla siebie. Kluczowe jest znalezienie balansu i podejścia do pielęgnacji włosów, które będzie odpowiadać Twoim indywidualnym potrzebom i preferencjom.

 

Śledź nas w marcu – przez cały miesiąc będziemy publikować dla Ciebie treści o tematyce włosowej! 💇🏼‍♀️ 🎀