Porady
Retinol w jesiennej rutynie pielęgnacyjnej
Czym jest retinol?
Retinol to pochodna witaminy A z grupy retinoidów. Jest jednym z lepszych składników aktywnych o działaniu przeciwstarzeniowym, który łatwo wnika w głąb skóry, pobudza pracę komórek oraz stymuluje syntezę włókien kolagenowych i elastyny w skórze.
Zadania retinolu:
- Stopniowo poprawia strukturę skóry – wygładza zmarszczki poprzez zwiększenie syntezy włókien kolagenowych,
- Odżywia i regeneruje,
- Zwiększa napięcie skóry,
- Poprawia jędrność,
- Wpływa na płytkie przebarwienia skóry,
- Złuszczenie martwych komórek naskórka,
- Zmniejsza widoczność „porów”,
- Reguluje wydzielanie się sebum.
W zależności od typu skóry może być wprowadzony do naszej wieczornej rutyny pielęgnacyjnej. Jednak trzeba pamiętać jest to silna substancja i wprowadzona zbyt gwałtownie o dużym stężeniu może powodować skutki uboczne takie jak pieczenie, podrażnienie skóry. Wprowadzając czysty retinol należy odpowiednio przygotować, przyzwyczaić skórę, czyli zbudować tolerancję zaczynając od najmniejszego lub średniego stężenia (jak już wcześniej pojawiał się on w naszej pielęgnacji) co 3 lub 4 dzień na noc przez min. dwa tygodnie.
Zalecana terapia retinolem, aby otrzymać pełnie jego zalet to ok. 12-14 tygodni, ale spokojnie nie będzie się skóra złuszczać przez cały ten czas. Skóra podczas takiego stopniowego wprowadzania retinolu może silnie reagować, musimy być tego świadomi. Przede wszystkim będzie się nadmiernie złuszczać, ale ten okres trzeba przeczekać. Mogą również towarzyszyć nam inne skutki uboczne.
Inne skutki uboczne:
- Podrażnienie,
- Miejscowe zaczerwienienie,
- Miejscowe przesuszenie skóry,
- Pieczenie.
Tak jak wspominałam zaczynamy od małych stężeń co 3-4 dzień na noc przez min. dwa tygodnie i obserwujemy skórę. Jeśli już po pierwszym użyciu retinolu skóra jest podrażniona to z kolejna aplikacja czekamy aż skóra się uspokoi. Jeżeli z każdą kolejną aplikacją produktu skóra jest zaczerwieniona po poprzedniego użycia to należy odstawić retinol na czas pełnej regeneracji. Jeśli zaobserwujemy przyzwyczajenie skóry do działania retinolu, po dwóch tygodniach możemy zmniejszyć stopniowo odstęp między aplikacjami. W momencie jak nasza skóra przyzwyczaiła się i dobrze toleruje retinol o niższym stężeniu już 4-5 razy w tygodniu możemy zwiększyć stężenie, ale również z głową, ponieważ każda skóra jest inna i różnie może reagować.
Kurację retinolem najlepiej rozpocząć jesienią (późną jesienią jeżeli nadal mamy słoneczne dni), ponieważ silnie on reaguje na promieniowanie słoneczne. Bardzo ważne jest również bezwzględne stosowanie filtrów SPF 50+ (warto pamiętać również o reaplikacji w ciągu dnia) oraz pielęgnacji nawilżającej oraz regenerującej.
A teraz trochę o samej aplikacji, bo to bardzo ważne
Retinol, serum z czystym retinolem aplikujemy na skórę raz dziennie podczas wieczornej pielęgnacji, po dokładnym oczyszczeniu i osuszeniu skóry. PAMIĘTAMY O POMINIĘCIU OKOLICY POD OCZAMI ORAZ OKOLICE UST! Na pierwsze użycie retinolu warto zabezpieczyć te okolice wazeliną
Następna sprawa. Nie przesadzamy z ilością – co za dużo to nie zdrowo! Kolejnym ważnym punktem z kuracji retinolem to jest czas. Po aplikacji retinolu należy odczekać ok. 30-45 minut przed nałożeniem kremu, najlepiej nawilżająco-regenerującego.
Alternatywą dla retinolu jest bakuchiol – to roślinny ekstrakt, który jest mniej inwazyjny niż retinol i choć w swojej budowie chemicznej nie przypomina tej substancji to udowodniono, że posiada wiele różnych funkcji retinolu. działa przecwizmarszczkowo, rozjaśnia przebarwienia i można go stosować będąc w ciąży (przy retinolu i jego pochodnych jest to niewskazane)!