Porady

Oczy zwierciadłem duszy – pielęgnacja skóry wokół oczu

Hej!

Przychodzę do Was z kolejną dawką wiedzy. Tym razem pielęgnacja skóry wokół oczu!

Mówi się oczy są zwierciadłem duszy… Czy oznacza to, że okolica pod oczami jest zwierciadłem wieku? Niestety tak. To tam pojawiają się pierwsze oznaki starzenia i to ta okolica zmaga się z innymi problemami takimi jak:

  • Cienie, zasinienia
  • Obrzęki
  • Opuchlizna i zasinienie doliny łez
  • Opadająca powieka
  • Zastoje limfatyczne
  • Nawet drobne włókniaki, (chociaż to zagadnienie dedykowane dermatologii estetycznej)

Skóra wokół oczu jest delikatniejsza, cieńsza niż skóra reszty twarzy przez co szybciej traci jędrność, elastyczność, napięcie i wodę z naskórka. Czyni ją to bardziej podatną na czynniki zewnętrzne i wewnętrzne.
Nie pomaga jej fakt, że często o niej zapominamy w codziennych rytuałach pielęgnacyjnych i zdecydowanie nie wystarczy jej krem, który używamy do twarzy.
Brak snu, stres, zła dieta i mała ilość spożywanych płynów w ciągu dnia również nie wpływa dobrze na kondycję skóry wokół oczu.
Mitem jest to, że powinniśmy zacząć pielęgnację skóry wokół oczu po 30-35 roku życia. Pierwsze oznaki starzenia pojawiają się dużo wcześniej!

 

Pielęgnacja skóry wokół oczu jest tak samo ważna jak cała reszta! Ta okolica wymaga pielęgnacji odpowiednimi produktami. Istotne jest aby składy produktów pod oczy były lekkie najlepiej sprawdzone aparaturowo, dermatologicznie lub nawet przez okulistów.

Mało osób zdaje sobie sprawę, że wszystko zaczyna się od demakijażu, który szczególnie w tej okolicy powinien być wykonany bardzo delikatnie i produktami z łagodnymi składami.
Osobiście to tego etapu polecam mleczka, emulsje lub olejki do demakijażu. Jeśli wybieramy płyny micelarne, pamiętajmy żeby były one łagodne, a cały proces wykonany najlepiej za pomocą wielorazowego wacika delikatnymi ruchami. Ważne, aby skład kosmetyków do demakijażu pozbawiony był składników takich jak: SLS, SLES, alkoholu, sztucznych barwników, substancji zapachowych i silnych konserwantów.

Rada 1: szukaj delikatnych produktów myjących, o łagodnym składzie i zapachu (coraz częściej słyszę o problemach z oczami jak w produkcie do mycia jest róża (najczęściej olejek różany). Nie bój się spróbować wykonać demakijażu oczy olejkiem – ja polecam te hydrofilowe.

Rada 2 : szukaj produktów pod oczy z witaminami A, C, E, kwasem hialuronowym, ceramidami, peptydami czy aminokwasami lub innymi składnikami przeciwzmarszczkowymi. Bardzo dobrze sprawdzają się oleje i masła roślinne np. olej arganowy czy masło kakaowe. Warto zwrócić uwagę na produkty pod oczy z retinolem lub retinalem.

A co powiecie na masaż? Automasaż staje się coraz bardziej popularny – zdecydowanie go polecamy!

To jeden z najlepszych (tańszych) sposobów na zachowanie jędrnej i elastycznej skóry. Jego wykonanie jest proste i można to robić już przy aplikacji dowolnego kremu czy serum. Bez względu na to czy masujemy od wewnętrznej strony do zewnętrznej, ku górze czy wklepując krem, pamiętajmy, o ostrożności i dopasowaniu siły nacisku do potrzeb naszej skóry.

Dla odważnych: polecam zgłębienie tematu masażu kostkami lodu!

Nie zapominajmy o śnie i wodzie!

Kolejny bardzo ważny temat, jeśli nie najważniejszy, to ochrona przeciwsłoneczna! Generalnie wiemy, że promieniowanie przyspiesza powstawanie zmarszczek, starzenie się skóry, sprzyja pojawianiu się przebarwień itp. To samo dotyczy okolicy pod oczami, dodatkowo będzie działo się to szybciej przez to, że skóra tam jest cieńsza. Na rynku jest sporo filtrów SPF, które można stosować również pod oczy.
Warto pamiętać, że zimą, co prawda mniejsze niż latem, ale również towarzyszy promieniowanie słoneczne. Kolejną kwestią są sporty zimowe takie jak narty czy snowboard – miłośnicy długich ekspozycji na warunki atmosferyczne koniecznie powinni zaopatrzyć się w dobry SPF

  • Wielorazowe płatki pod oczy wykonane z silikonu medycznego od marki Slaap!
  • Rumiankowy eliksir – Tatra Berkovicz
  • Witaminowy koktajl pod oczy Iossi (olejkowy zastrzyk witamin),
  • Serum peptydowe pod oczy z Basiclab oraz jego podkręcona wersja liftingująca
  • Hagi smart krem pod oczy z witamina C
  • Masełko anti-ageing z Veoli (nawilżenie i pełna regeneracja
  • Polemika i fajna wersja na dzień z lekkim rozświetleniem idealna pod makijaż
  • Resibo i również krem korygujący na dzień
  • Klasycznie Mokosh zielona herbata i zastrzyk nawilżenia,
  • Wygładzająco-napinający krem pod oczy od Eeny Meeny

 

 

Jeśli jesteś fanką/fanem hydrolatów to znajdzie się coś dodatkowego na okłady:

Hydrolat z czystka – łagodzi stany zapalne skóry, likwiduje, rozjaśnia przebarwienia skóry oraz łagodzi opuchlizny. Odświeża, nawilża i świetnie sprawdza się jako kompresy pod oczy,

Hydrolat z bławatka (hydrolat z chabra) – ma podobne właściwości jak czystek – i tutaj kłania się nam nowa seria z Hagi do oczyszczania skóry. Mamy płyn micelarny, żel, piankę i kremową emulsję. Wszystkie produkty zawierają bławatek!

Ściskam

Ola

Źródło zdjęć: ig: @joannamach @machgabi @bavasylka