Włosy

Łysienie u mężczyzn – jak zapobiegać utracie włosów? – tłumaczy dyplomowana trycholożka Wiktoria Mikrut

W tym artykule dowiesz się o przyczynach i objawach łysienia typu męskiego oraz o skutecznych dla niego metodach leczenia.

Łysienie typu męskiego, zwane również łysieniem androgenowym, jest powszechnym problemem dotykającym wielu mężczyzn. Utrata włosów może wpłynąć nie tylko na wygląd zewnętrzny, ale także na samopoczucie i pewność siebie.

                                                           

W przypadku mężczyzn nadmierna produkcja męskich hormonów płciowych lub genetyczna nadwrażliwość mieszków włosowych na DHT może być przyczyną utraty włosów na tle androgenowym. DHT (dihydrotestosteron) jest aktywną formą testosteronu, powstaje w wyniku konwersji testosteronu do DHT pod wpływem 5-α- reduktazy.

5-α-reduktaza + testosteron = DHT (dihydrotestosteron)

Nadwrażliwość mieszków włosowych na DHT opiera się na podłożu genetycznym, jednak do łysienia androgenowego mogą przyczyniać się również takie czynniki środowiskowe i ogólnoustrojowe jak:

● nieodpowiednie nawyki żywieniowe

● przewlekły i nadmierny stres

● niedobory witamin, mikro- i makro-elementów

● przyjmowanie suplementów na przyrost masy mięśniowej

Dodatkowo warto pamiętać, że skuteczność leczenia w przypadku łysienia androgenowego zmniejsza się wraz z wiekiem, dlatego tak ważne jest jego wczesne wykrycie oraz wdrożenie odpowiednich działań mających na celu spowolnienie ten proces łysienia.

 W łysieniu androgenowym następuje miniaturyzacja włosów, która prowadzi do przekształcania się włosa terminalnego, we włos meszkowy (vellus) co oznacza, że nowo odrastające włosy są krótsze, cieńsze i tracą pigment.

Charakterystyczne cechy łysienia AGA jakie widzimy w obrazie trichoskopowym to:

 

● tzw. żółte kropki (yellow dots)

● miniaturyzacja mieszka włosowego

● heterogenna grubość łodyg

● pojedyncza jednostka włosowa

Częstym objawem, który towarzyszy łysieniu androgenowemu jest nadmierne przetłuszczanie się skóry głowy.

Typowymi objawami które jesteśmy w stanie sami zauważyć są:

● cofanie się przedniej linii włosów

● przerzedzenie na szczycie głowy

● powstawanie tzw. zakoli

Dzieje się tak ponieważ okolica czołowo-skroniowa oraz ciemieniowa są androgenozależne. W przypadku części potylicznej jest inaczej, nie jest ona androgenozależna, przez to przerzedzenia w tej okolicy nie są widoczne.

Istnieje wiele skutecznych metod leczenia, które mogą pomóc w ograniczeniu utraty włosów i stymulacji ich wzrostu.

W przypadku leczenia łysienia typu męskiego wyróżnia się leczenie miejscowe np. minoxidilem oraz leczenie ogólnoustrojowe, które polega na podaniu odpowiednich leków np.finasteryd, które mają za zadanie blokowanie DHT.

Dodatkowo, do najbardziej inwazyjnych, ale za to bardzo skutecznych metod leczenia łysienia androgenowego u mężczyzn należą zabiegi chirurgiczne, które polegają na przeszczepieniu włosów.

Zarówno leczenie farmakologiczne jak i pielęgnacja powinny iść ze sobą w parze, jeśli chcemy osiągnąć najlepsze rezultaty.

Stosowanie wyłącznie farmakoterapii może nie przynieść oczekiwanych efektów, jeśli nie będzie wspierane odpowiednia pielęgnacja włosów, suplementacją oraz dietą.

Dodatkowo pielęgnacja wpływa na poprawę kondycji skóry głowy, a to ona odgrywa kluczowa rolę w procesie wzrostu włosów.

Kluczowe będzie zadbanie o odpowiednie odżywienie, nawilżenie oraz oczyszczenie skóry głowy. Znacząco przyczyni się to do procesu wzrostu włosów oraz będzie zapobiegać problemom skórnym, które mogą przyczyniać się do utraty włosów.

Warto pamiętać jednak że skuteczność leczenia i pielęgnacji może różnić się w zależności od indywidualnych predyspozycji genetycznych, zdrowotnych oraz stylu życia. Dlatego ważne jest skonsultowanie się ze specjalistami, aby dobrać najlepsze dla Ciebie rozwiązanie.

Niezależnie od tego, jaką metodę leczenia wybierzesz, pamiętaj o cierpliwości i systematyczności, ponieważ efekty mogą być widoczne dopiero po pewnym czasie.

Pamiętaj, że z pomocą specjalistów oraz odpowiednich środków można skutecznie radzić sobie z tym problemem i cieszyć się pięknymi i zdrowymi włosami.

 Autorka tekstu:

Dyplomowana trycholożka, Wiktoria Mikrut

Klinika Hairmitage, Warszawa

https://www.instagram.com/trycholog_wiktoriamikrut/

https://www.instagram.com/hairmitage_clinic/