Kwasy AHA w pielęgnacji

Kwasy AHA (ang. Alpha Hydroxy Acids) to grupa kwasów owocowych, które naturalnie występują w przyrodzie. Ich właściwości są nieocenione, ponieważ oprócz złuszczania, mogą działać na wielu innych płaszczyznach.

Hej!

Oficjalnie mamy już jesień, oznacza to, że można zacząć przygodę z kwasami.

Przybliżę Wam alfa-hydroksykwasach, znane lepiej jako kwasy AHA 

Kwasy AHA (ang. Alpha Hydroxy Acids) to grupa kwasów owocowych, które naturalnie występują w przyrodzie. Ich właściwości są nieocenione, ponieważ oprócz złuszczania, mogą działać na wielu innych płaszczyznach.
Wykazują one działanie przeciwbakteryjne, przeciwzapalne, przeciwzmarszczkowe oraz rozjaśniające i nawilżające.
Każdy może korzystać z tych kwasów, niezależnie od rodzaju skóry, ale trzeba zwrócić uwagę na to, czego nasza skóra aktualnie potrzebuje i odpowiednio dobrać rodzaj kwasu i jego stężenie.

Żeby to Wam ułatwić omówię głównych przedstawicieli kwasów AHA.

  • Kwas glikolowy (INCI: Glycolic Acid)

Kwas glikolowy pozyskiwany jest z soku z trzciny cukrowej i ze wszystkich alfa-hydroksykwasów posiada najmniejszą cząsteczkę, dlatego przynosi najefektywniejsze działanie. Po kuracji kwasem glikolowym możemy oczekiwać spłycenia zmarszczek, wyrównania kolorytu skóry, rozjaśnienie przebarwień oraz dokładnego oczyszczenia.
Polecany jest on do każdego typu skóry ze względu na szerokie spektrum jego działania, w zależności od stężenia.

– stężenie 5-15% (wysokie pH) wykazuje silne działanie nawilżające i regenerujące

– stężenie 20-30% (niskie pH) jest dedykowane dla skór tłustych i trądzikowych, ze względu na mocniejsze właściwości oczyszczające
– stężenie 50-70% jest stosowane w gabinetach pod okiem wykwalifikowanego kosmetologa czy dermatologa, ponieważ taki preparaty silnie złuszcza naskórek i może pojawić się rumień czy podrażnienie skóry

UWAGA! Stosując preparat z kwasem glikolowym może pojawić się tak zwany „wysyp” niedoskonałości.

  • Kwas mlekowy (INCI: Lactic Acid)

Pozyskiwany jest w procesie naturalnej fermentacji mleka, ale wstępuje również w soku pomidorowym. Kwas mlekowy to jeden ze składników NMF, czyli Naturalnego Czynnika Nawilżającego obecnego w skórze. W niskich stężenia działa nawilżająco, ale jego główne działanie to walka z zaskórnikami zamkniętymi i otwartymi, ponieważ silnie wpływa on na hamowanie namnażania się bakterii, które towarzyszą przy różnych odmianach trądziku. Często w gabinetach kosmetologiczny występuje on w terapii łączonej z kwasem salicylowym dla skór trądzikowych.

  • Kwas migdałowy (INCI: Mandelic Acid)

Kwas migdałowy pozyskiwany jest z gorzkich migdałów. Posiada dość dużą cząsteczkę, dzięki czemu nie będzie podrażniał skóry w wyższych stężeniach, tak jak np. kwas glikolowy. Działa wolno i łagodnie, dlatego jest polecany szczególnie skórom suchym i wrażliwym. Spośród wszystkich kwasów AHA, kwas migdałowy wykazują najsilniejsze działanie antybakteryjne, dlatego polecany jest również skórom trądzikowym.

  • Kwas cytrynowy ( INCI: Citric Acid)

Wstępuje głównie w cytrynach, pomarańczach czy ananasie. Rzadko spotykany kwas jako substancja wiodąca produktu, ale bardzo często dodawany jest jako wspomagacz innych składników aktywnych. Kwas cytrynowy reguluje pH i jest przeciwutleniaczem. Wykazuje działanie łagodzące, redukuje przebarwienia i wyrównuje koloryt. Idealny składnik wspomagający rozjaśnienie, rozświetlenie cery ziemistej i szarej (skóra palacza).

 

  • Kwas jabłkowy (INCI: Malic Acid)

Podobnie jak kwas cytrynowy jest to świetny „wspomagacz” innych kwasów. Jak sama nazwa wskazuję występuje w jabłkach, ale również w gruszkach, żurawinie czy w pigwie. Wykazuje właściwości rozjaśniające, keratolityczne i spłyca drobne zmarszczki.

  • Kwas szikimowy (INCI: Shikimic Acid)

Pozyskuje się go z anyżu gwiaździstego Shikimi, stąd jego nazwa. To jeden z delikatniejszych kwasów AHA, który posiada silne właściwości przeciwzapalne i hamujące namnażanie się bakterii na skórze. Jego zastosowanie bardziej znane jest w medycynie i farmacji.

WSKAZANIE!
Pamiętajmy o intensywnej ochronie przeciwsłonecznej UVA oraz UVB.

Przeciwwskazania dotyczące wszystkich wymienionych kwasów:

  • Ciąża i karmienie piersią
  • Silne alergie skórne
  • AZS, egzema, łuszczyca
  • Choroby autoimmunologiczne
  • Opryszczka
  • Kuracja retinoidami

Stosujecie już jakieś kwasy? A może chcecie zacząć?

Zachęcam do podzielenia się z nami Waszymi wrażeniami

Ściskam!
Ola<3

Źródło zdjęć: ig: @zosiatko, @iossi.cosmetics @yope_soap