Jak w przedświątecznym okresie, zadbać o chwilę relaksu dla siebie?

Okres przedświąteczny to czas intensywnych podsumowań i finalizowania zadań, co często wywołuje presję i stres. Objawia się to napięciami w ciele – w barkach, karku, potylicy, a także spłyconym oddechem i pogorszoną postawą. Stresowa postawa, charakterystyczna także dla pracy przy komputerze, może prowadzić do bólów głowy, napięć mięśniowych i problemów ze snem. Warto w tym czasie zadbać o ciało, by zmniejszyć skutki przeciążeń. Dowiedz się jak! Pzeczytaj porady Marii Nowak – fizjoterapeutki estetycznej.

Bardzo często spotykam się z tym, że pacjentki kumulują cały stres w ciele, a ich układy nerwowe są przebodźcowane. Uważa się, że miejscami, w których najczęściej gromadzą się napięcia mięśniowe, są barki, kark, potylica, czoło oraz żwacze. Warto też zwrócić uwagę na spłycony oddech spowodowany zaburzeniami pracy przepony, napięciami w okolicy klatki piersiowej i nieprawidłową postawą. Zamknięta klatka piersiowa, czyli taka, gdzie ramiona przesunięte są lekko do przodu, głowa wysunięta w przód i w dół, a plecy, szczególnie w odcinku piersiowym, są zaokrąglone, jest charakterystyczna dla osób pracujących przy ekranach komputerowych, telefonach, ale także dla ludzi narażonych na stres. Warto zwrócić uwagę na postawę ciała, którą przyjmujemy w momencie, kiedy jest nam zimno. Unosimy barki i wysuwamy je do przodu, chowamy głowę i generujemy napięcia mięśniowe, szczególnie w górnych partiach ciała. Ta postawa, podobnie jak stresowa czy związana z pracą siedzącą, może powodować napięciowe bóle głowy, bolesne napięcia mięśniowe w okolicach barków i karku, zaciskanie zębów, obrzęki na twarzy, spłycony oddech oraz gorszy sen.

Aby temu przeciwdziałać i świadomie zadbać o relaksację, przygotowałam kilka swoich propozycji: 

Moim numerem jeden do walki ze stresem jest automasaż – nie tylko twarzy, ale też barków i głowy. Nie planuję długich masaży, wszystko zależy od tego, ile mam aktualnie czasu i czy danego dnia mam na to przestrzeń. Staram się codziennie poświęcić na niego kilka minut podczas porannej lub wieczornej pielęgnacji. Moją ulubioną porą jest moment, kiedy biorę prysznic, nakładam maskę na włosy i w czasie tych kilku minut wykonuję masaż twarzy. Uważam, że jest to najlepiej wykorzystany czas.

Polecam nie zaczynać od wielu technik masażowych – naucz się kilku, dołącz je do pielęgnacji, a następnie rozszerzaj o nowe, jeśli te wejdą Ci w nawyk.

Poranny i wieczorny selfcare
Wybierz produkty do pielęgnacji, których lubisz używać. Ja zimą stawiam na świąteczne zapachy, dzięki czemu peeling czy kąpiel stają się przyjemnym rytuałem.

Fizjoterapia i masaż
Wizyta u specjalisty, który często już na początku wie, jakie kroki podjąć, żeby najlepiej pomóc Ci w wyciszeniu i relaksacji, to czas tylko dla Ciebie. Możesz skupić się na swoich odczuciach, wyłączyć wszystkie rozmowy i obowiązki, a naprawdę odpocząć.

Regularny ruch
Zaplanuj aktywność, którą możesz wykonywać w ciągu dnia. Wybieraj schody zamiast windy, staraj się robić więcej kroków, a w trakcie pracy, jeśli masz możliwość, wstań i zrób kilka ćwiczeń. Nawet minuta ruchu przynosi pozytywne efekty. W okresie zimowym wiele osób wybiera zajęcia zorganizowane, aby zwiększyć motywację. Sprawdź, co sprawia Ci największą przyjemność, i zadbaj o regularność.

Techniki i medytacje oddechowe
Dostępne zarówno online, jak i stacjonarnie. Wybierz metody, w których czujesz się dobrze – sesje są bardzo różnorodne, mniej lub bardziej angażujące. Spróbuj kilku, zanim zdecydujesz się na odpowiednią. Świadomy tor oddechowy i prawidłowa praca mięśni przyniosą ulgę w stresowych sytuacjach, takich jak ważne wystąpienie czy długotrwały stres.

Maty do akupresury
Te ostatnio bardzo popularne narzędzia są świetną opcją na wieczorny relaks. Przed snem przygotuj matę, włącz muzykę lub medytację i wycisz ciało, redukując napięcia. Jeśli zastanawiasz się nad zakupem, zdecyduj, jak często planujesz jej używać. Do częstego stosowania polecam maty z ostrzejszymi zakończeniami (najbardziej popularne i droższe modele), a do okazjonalnego – tańsze zamienniki, które również są bardzo dobre.

Spotkania i rozmowy z najbliższymi
To świetna opcja na rozładowanie emocji przed świętami. Pamiętaj, że rozmowa, czas i zrozumienie to najlepsze prezenty w zabieganym życiu. Spędzony z bliskimi czas przynosi wiele ukojenia.

O mnie:

Nazywam się Maria Nowak, jestem fizjoterapeutką specjalizującą się w terapii twarzy, głowy i szyi.

Aby jak najlepiej pomagać swoim pacjentom, ukończyłam kursy z zakresu m.in.:
• masażu physiokobido,
• igłoterapii esetycznej,
• fizjoterapii stomatologicznej,
• pracy z bólami głowy, zatok.

W gabinecie fizjoterapii estetycznej pracuję od dwóch lat i pracowałam już z ponad 550 pacjentkami, z których wiele korzysta z mojej pomocy regularnie.

Poza zabiegami w gabinecie uczę także: masażu twarzy (w tym głębokiego), technik z użyciem kamienia gua sha, masażu drenującego oraz limfatycznego, abyś mogła przygotowywać się do ważnego wyjścia i samodzielnie poprawić wygląd swojego ciała. Zapisz się na konsultację!