Jak siedzący tryb życia wpływa na Twoją sylwetkę i zdrowie – porady i ćwiczenia na codzienne napięcia z @fizjokoncepcja

Długotrwała praca siedząca i częste korzystanie z telefonu mogą prowadzić do napięć mięśniowych i problemów z oddychaniem. Zobacz, jak ruch i ćwiczenia mogą poprawić Twoje samopoczucie.

Długotrwała praca siedząca i częste korzystanie z telefonu mogą prowadzić do napięć mięśniowych i problemów z oddychaniem. Zobacz, jak ruch i ćwiczenia mogą poprawić Twoje samopoczucie.

Napięcia na dekolcie i zamknięta klatka piersiowa to bardzo powszechny problem, których przyczyną są wielogodzinna praca siedząca i częste korzystanie z telefonu komórkowego.

➡️ Zgarbiona sylwetka, będzie prowadziła do wysuwania głowy w przód i dół, co estetycznie będzie miało wpływ na zwiększoną widoczność drugiego podbródka. Natomiast nie tylko estetyka na tym ucierpi, ale również dotlenienie tkanek. 

➡️ Napięcia na klatce piersiowej i wysunięta głowa, ograniczają możliwość wzięcia pełnego wdechu. Bardzo często osoby z takim ułożeniem głowy, zaczynają oddychać przez usta. Niestety ma to niekorzystny wpływ na jakość naszego oddechu. Spłycone wdechy i wydechy przyczyniają się do większego zmęczenia, gorszego dotlenienia i odżywienia całego ciała. 

➡️ Klatka piersiowa połączona jest z żuchwą mięśniem szerokim szyi, wplata się on w tkanki na twarzy i na dekolcie. Częste ustawienie głowy w dół, powoduje skurczenie  się tego mięśnia, ograniczenie ruchomości i opadanie owalu twarzy.

 

Co więc zatem zrobić?

Zamiast skupiać się na idealnej postawie przez 8h w trakcie pracy, pajączku, idealnie prostych plecach, zwróć uwagę na to ruch. Nie na jego ilość ale jakość. Często rób przerwy, żeby ciało mogło odpocząć. Samo przejście do kuchni, nie będzie najlepszym wyjściem, ponieważ nie pomaga ono w otwieraniu klatki piersiowej, ani nie daje kręgosłupowi możliwości rotacji, czyli tego, czego potrzebuje najbardziej. Przerwa co 30 minut pracy, na 1-2 minuty przemyślanego ruchu, byłaby idealna. Natomiast jeżeli nie możesz sobie na to pozwolić, rób je najczęściej jak tylko możesz.

Przygotowałam dla Ciebie zestaw kilku ćwiczeń, abyś mógł wykorzystać przerwę najlepiej dla swojego ciała.

 

Ćwiczenie 1: 1. Otwieranie klatki piersiowej w siadzie na krześle: jedną rękę zaplatamy za placami dotykając przeciwległego biodra, drugą prostujemy w bok, aby rozciągać klatkę piersiową.

 

2. Motylek: w siadzie na krześle unosimy obie ręce w górę, następnie uginamy je, staramy się prowadzić łokcie równolegle do tułowia. Pamiętamy o napiętym brzuchu i prostych plecach, unikamy wygięcia kręgosłupa (zdjęcie z niepoprawną pozycją i poprawną)

 

Czego nie robić

Jak wykonać to poprawnie

I 3 ćwiczenie to link do rolki : https://www.instagram.com/reel/CtjUv2kAa3C/?igsh=dnY2ZWJ2aXNvOTdv

A co z telefonem?

Nie raz widziałam zalecenia, żeby trzymać telefon na wysokości oczu, jest to okej ale tylko na chwilę, ponieważ zbyt długie utrzymywanie rąk wysoko spowoduje nadmierne napięcie w okolicy barków. W tym przypadku częsta zmiana pozycji też będzie najlepszą opcją.

Autorka tekstu – Maria Nowak

https://www.instagram.com/fizjokoncepcja/

https://m.facebook.com/100070418816905/