Włosy

Jak radzić sobie z łupieżem?

Łupież jest najczęstszym schorzeniem skóry głowy o przewlekłym i nawrotowym charakterze, które może przybierać różne postaci. Zwykle pojawia się na przetłuszczającej się skórze głowy, ale może też wystąpić na skórze suchej czy wrażliwej. Za jego powstawanie najczęściej odpowiedzialne są bytujące na skórze głowy grzyby z gatunku Malassezia. Sprzyjają mu też czynniki zewnętrzne: zanieczyszczenia, stres lub niedobory witaminowe. 

Łupież jest najczęstszym schorzeniem skóry głowy o przewlekłym i nawrotowym charakterze, które może przybierać różne postaci. Zwykle pojawia się na przetłuszczającej się skórze głowy, ale może też wystąpić na skórze suchej czy wrażliwej. Za jego powstawanie najczęściej odpowiedzialne są bytujące na skórze głowy grzyby z gatunku Malassezia. Sprzyjają mu też czynniki zewnętrzne: zanieczyszczenia, stres lub niedobory witaminowe.

Dlaczego powstaje łupież?

Jedną z najbardziej popularnych przyczyn są drożdżaki Malassesia furfur, które występują na skórze głowy. Nie da się ukryć, że za pojawianie się łupieżu coraz częściej odpowiadają także błędy w pielęgnacji. Jakie? Przede wszystkim stosowanie nieodpowiednio dobranych do rodzaju skóry głowy kosmetyków o działaniu zbyt obciążającym. Zapychają one pory skóry, które nie radząc sobie, zaczynają reagować nadmierną produkcją sebum i/lub złuszczaniem. Łupież „kosmetyczny” może też być skutkiem ubocznym stosowania zbyt dużej ilości kosmetyków do stylizacji fryzur.

Na powstawanie łupieżu może też mieć wpływ nadmierne przesuszenie skóry głowy. Może ono wynikać m.in.: z przebywania w zbyt mocno ogrzewanych pomieszczeniach, noszenia nakryć głowy, częstego stosowania suszarki do włosów w zbyt bliskiej odległości. Przesuszony naskórek zaczyna się nadmiernie złuszczać. Dodatkowo świąd wzmaga odruch drapania się, a to zwiększa ilość łuszczącego się naskórka.

Czynnikami sprzyjającymi powstawaniu lub nawrotom łupieżu są również: alergie, stres, zaburzenia mikrobiomu skóry, niedobory witaminowe, zła dieta, stan zapalny w organizmie, choroby.

Najczęściej mówi się o łupieżu suchym i tłustym.

 

Łupież suchy – zmiany lokalizują się głównie na owłosionej skórze głowy, rzadziej na brwiach czy rzęsach. Naskórek złuszcza się w formie białych bądź srebrzystobiałych drobnych łusek, które gromadzą się na powierzchni skóry i opadają na ubranie samoistnie bądź w trakcie czesania włosów. Zmianom tym może też towarzyszyć lekki świąd. Łupieżowi suchemu nie towarzyszy zwiększony łojotok. Pojawia się często przy występowaniu AZS.

Łupież tłusty – w jego przebiegu występują żółtawe strupy i objawy stanu zapalnego. Nadmiernemu złuszczaniu komórek naskórka towarzyszy wzmożone wydzielanie łoju, co powoduje, że przetłuszczeniu ulegają także włosy.

Łupież kosmetyczny – wynika z niewłaściwej pielęgnacji (bardzo pomocne jest wykonywanie peelingów trychologicznych, które dokładnie oczyszczają skórę głowy).

Przyczyny łupieżu

Nie do końca wiadomo, dlaczego powstaje łupież. Na pewno choroba ta związana jest z uwarunkowaniami genetycznymi, a łupież występuje przy braku równowagi 3 czynników:

  • modyfikacja składu sebum,
  • niezrównoważony mikrobiom,
  • upośledzenie funkcji bariery naskórkowej.

Jakie czynniki nasilają łupież?

Na skłonność do łupieżu bądź zaostrzenie jego objawów wpływ mają czynniki wewnętrzne i zewnętrzne takie jak m.in.:

  • zaburzenia hormonalne (łupież często pojawia się w okresie dojrzewania),
  • osłabienie układu odpornościowego, zmęczenie, brak wypoczynku,
  • nadmierne pocenie się,
  • skłonność do przetłuszczania się skóry,
  • brak higieny osobistej,
  • stres,
  • niewłaściwe odżywianie, w tym nadmierne spożycie cukru i tłuszczów nasyconych, dieta uboga w cynk i witaminy z grupy B,
  • nieodpowiednia pielęgnacja włosów, np. niedokładne spłukiwanie szamponów i odżywek, przegrzewanie skóry suszarką, nadmierne stosowanie żeli i lakierów (zatykając ujścia mieszków włosowych i gruczołów łojowych sprzyjają wzmożonej produkcji sebum),
  • zmiany klimatu – łupież zwykle nasila się zimą (sprzyja mu przegrzewanie skóry czapką oraz przebywanie w ogrzewanych pomieszczeniach).                                                                                                 

Jak sobie radzić z łupieżem?
W rozwoju łupieżu istotną rolę odgrywają grzyby drożdżakopodobne, więc podstawowe leczenie polega na stosowaniu szamponów i kuracji przeciwgrzybiczych. W ciężkich postaciach łupieżu konieczne jest wprowadzenie pod kontrolą dermatologa leczenia doustnego lekami przeciwgrzybiczymi. Jednak w większości przypadków wystarczy stosowanie dostępnego bez recepty szamponu przeciwłupieżowego. Bardzo ważne jest, aby wybierać produkty o działaniu łagodzącym – to pozwoli uniknąć wystąpienia błędnego koła związanego z podrażnieniem skóry spowodowanym środkami hamującymi rozwój łupieżu.
Łupież ma tendencję do nawrotów, dlatego jeśli masz do niego skłonność, po zakończonej kuracji nie rezygnuj całkowicie ze stosowania szamponu przeciwłupieżowego. Używaj go 2 razy w miesiącu (bądź częściej), aby zachować równowagę skóry.

  • Dbaj aby nie przesuszać skóry głowy – w reakcji obronnej zaczyna ona wtedy produkować w nadmiarze sebum, co ułatwia namnażanie drożdżaków odpowiedzialnych za powstawanie łupieżu.
  • Starannie dobieraj kosmetyki pielęgnacyjne – bez zawartości drażniących detergentów, łagodne dla skóry.
  • Dokładnie spłukuj szampon i odżywkę.
  • Nie przetrzymuj mokrych włosów w ręczniku/turbanie oraz nie idź spać z mokrymi włosami. Wilgotne środowisko sprzyja rozwojowi bakterii oraz grzybów.
  • Unikaj nadmiaru lakieru i innych środków stylizacyjnych mogących blokować ujścia mieszków włosowych i nasilających łojotok.
  • Dbaj o higienę skóry głowy – to nieprawda, że codzienne mycie szkodzi włosom i nasila łojotok.
  • Stosuj łagodne środki oczyszczające, które nie naruszają warstwy hydrolipidowej skóry.
  • Ponieważ stres wpływa na pracę gruczołów łojowych i może nasilać łupież, dbaj też o higienę stylu życia. Staraj się wysypiać, odpoczywać.
  • Nie ignoruj pierwszych objawów łupieżu, ponieważ nawet ten najbardziej niewinnie wyglądający i mało dokuczliwy może z czasem rozwinąć się w łupież tłusty i stan zapalny skóry. Im wcześniej zadziałasz, tym lepiej.
  • W profilaktyce łupieżu bardzo ważna jest też dieta. Warto urozmaicić ją o cynk, żelazo, magnez oraz witaminy z grupy B, kwasy omega. Przypominamy, iż suplementacja zawsze powinna być dobierana indywidualnie oraz poprzedzona badaniami.
  • Myj oraz dezynfekuj szczotki do włosów raz w tygodniu.
  • Wymieniaj regularnie ręczniki oraz poszewkę na poduszkę (najlepiej raz w tygodniu).
    Wszystkim osobom zmagającym się z łupieżem polecamy chociaż raz skorzystać z wizyty u profesjonalisty: trychologa, dermatologa trychologa lub kosmetologa trychologa.
    I najważniejsze! Łupież to stan chorobowy jak każdy inny, nie ma potrzeby się go wstydzić!

Ściskamy Was #glowteam ✨

 

Tekst – nasza kosmetolożka, Paulina Ziemian