Jak czytać oznaczenia na produktach przeciwsłonecznych?

Dowiedz się, dlaczego ochrona przed UVA jest równie istotna co przed UVB.

Wyjaśniamy znaczenie skrótu SPF oraz omawiamy oznaczenia dotyczące ochrony przed UVA, w tym PPD i PA. Jeśli zależy Ci na zdrowej i pięknej skórze, przeczytaj nasz artykuł. ✨

Żeby dobrze zrozumieć temat, zacznijmy od samego początku. Promieniowanie słoneczne, czyli promieniowanie UV dzieli się na 3 rodzaje promieniowania:

  • promieniowanie UVA,
  • promieniowanie UVB,
  • oraz promieniowanie UVC, które praktycznie nie dociera do powierzchni naszej planety.

    UVB stanowi jedynie 5% promieniowania UV. Jego natężenie jest zmiennie. Najintensywniej działa latem, szczególnie w godzinach od 10:00 do 15:00. Promieniowanie UVB odpowiada głównie za rumień oraz poparzenia, które pojawiają się po dłuższej ekspozycji na słońcu.

    UVA stanowi 95% promieniowania UV, które dociera do powierzchni Ziemi. Co bardzo istotne, jego natężenie jest niezmienne przez cały rok. Przenika przez chmury oraz okna. Dociera znacznie głębiej niż UVB, ponieważ aż do skóry właściwej, uszkadzając komórki odpowiedzialne za produkcję kolagenu, elastyny oraz kwasu hialuronowego. W rezultacie skóra zaczyna się szybciej starzeć, pojawiają się przebarwienia skórne, a w najgorszym przypadku również zmiany skórne o charakterze nowotworowym. Dlatego tak ważna jest ochrona nie tylko przed UVB, ale również przed UVA.

  • Co oznacza skrót SPF?

    Przyjęło się, że skrót SPF jest używany zamiennie dla terminu “krem z filtrem” lub “krem przeciwsłoneczy”. Okazuje się jednak, że te nazwy nie są tożsame.

    SPF (ang. Sun Protection Factor) to wskaźnik ochrony wyłącznie przed promieniowaniem UVB. Jest to współczynnik, który określa, jak długo skóra chroniona danym filtrem przeciwsłonecznym będzie zabezpieczona przed rumieniem słonecznym. Im wskaźnik SPF jest wyższy, tym ochrona przed UVB jest większa.

     

    SPF 50+ oznacza, że do skóry przedostaje się ponad 50 razy mniej promieniowania UVB niż miałoby to miejsce bez produktu ochronnego. Natomiast SPF 50 (bez plusa) oznacza, że do skóry przedostaje się 50 razy mniej promieniowania UVB. Analogicznie ma to miejsce w przypadku SPF 30 itd. Oznaczenie SPF nie mówi Nam nic o ochronie przeciw promieniowaniu UVA, które to jest w główniej mierze odpowiedzialne za fotostarzenie oraz zmiany nowotworowe.

    *Jako kosmetolog zachęcam do używania kremów z filtrem SPF 30 lub więcej.

W takim razie co z tym UVA?

Ochrona przed promieniowaniem UVA jest oznaczana na produktach na kilka sposobów.

Obecność UVA w kółeczku na opakowaniu produktu powinna być dla nas istotna. To właśnie to oznaczenie gwarantuje ochronę przeciwko promieniowaniu UVA. To oznakowanie jest wymagane przez Komisje Europejską, aby produkt mógł zostać uznany za promieniochronny.

Co właściwie oznacza tajemnicze kółeczko? Ten rodzaj oznakowania przedstawia Nam, że ochrona przeciwko promieniowaniu UVA wynosi co najmniej 1/3 wartości SPF.

Przykładowo: jeżeli produkt ma deklarowany SPF 30, to ochrona przeciwko UVA będzie wynosiła 10 lub więcej.

PPD, czyli najbardziej precyzyjny wskaźnik ochrony przeciwko UVA

PPD (z ang. Persistent Pigment Darkening) to liczba wskazująca, ile razy mniejsza jest dawka promieniowania UVA docierająca do skóry pokrytej filtrem przeciwsłonecznym.

Mając PPD na poziomie 48 wiemy, że do skóry przedostaje się 48 razy mniej promieniowania UVA niż miałoby to miejsce bez użycia danego produktu.

W przeciwieństwie do UVA w kółeczku, tu mamy podaną konkretną deklarację odnośnie ochrony przed tym rodzajem promieniowania. W Unii Europejskiej nie ma (jeszcze) wymogu, aby każdy producent deklarował ową ochronę, jednak filtry z tym oznakowaniem cieszą się zdecydowanie większym zaufaniem.

Jednak musimy zwrócić uwagę, iż ciężko jest otrzymać produkt dobrze chroniący zarówno przed UVA, jak i UVB. Technologicznie uzyskanie wyższej ochrony przeciwko samemu UVB jest łatwiejsze niż przed UVA, dlatego filtry z deklarowanym PPD są najczęściej zdecydowanie droższe.

PA, czyli azjatycki odpowiednik PPD

Na wielu produktach możemy znaleźć także oznaczenie PA z różną ilością plusów. To oznaczenie jest to azjatycki odpowiednik naszego europejskiego PPD, jednak mniej dokładny.

Zerknijcie na przybliżoną skalę ochrony przed UVA w oparciu o skalę PA:

  • PA+ = PPD między 2 a 4,
  • PA++ = PPD między 4 a 8,
  • PA+++ = PPD między 8 a 16,

• PA++++ = PPD 16 i i więcej. Oznaczenia IR i HEV

Na wielu filtrach można znaleźć także informacje o gwarantowanej ochronie przeciwko promieniowaniu IR (podczerwonym) i HEV (niebiesko-fioletowym, emitowanym przez ekrany laptopów, telefonów).

Promieniowanie podczerwone odczuwalne jest w postaci ciepła. Pojawiają się doniesienia o szkodliwości IR poprzez nagrzewanie tkanek. Badania na temat tego promieniowania wciąż trwają.

Broad Spectrum

Oznaczenie Broad Spectrum (z ang. szerokie spektrum działania) to oznaczenie spotykane rzadko. Bardzo możliwe, że jeszcze się z nim nie spotkaliście. Ten rodzaj oznaczenia mówi nam, że produkt chroni nas na całkowitej, lub prawie całkowitej, długości fali promieniowania UVA oraz UVB.

Niestety, aby produkt mógł poszczycić się takim oznakowaniem, to wymagane są kosztowane badania laboratoryjne oraz zaawansowana formulacja produktu. Dlatego spotyka się je na produktach z półek profesjonalnych i luksusowych. Mając produkt z oznaczeniem Broad Spectrum możemy być pewni, że została nam zapewniona bardzo wysoka ochrona zarówno przeciwko promieniowaniu UVA, jak i UVB.

 

Autorka tekstu – nasza kosmetolożka Paulina Ziemian