Higiena intymna w ciąży i po porodzie

Ciąża i połóg to szczególny czas – nie tylko emocjonalnie, ale i fizycznie, bowiem drogi rodne i okolice intymne po całym tym zamieszaniu muszą wrócić do swojej równowagi.
Jak je wspierać? Czytaj dalej!

Zmiany hormonalne w trakcie ciąży mogą wpłynąć niekorzystnie na mikroflorę pochwy, która jest w tym czasie bardziej narażona na infekcje.

Jakie infekcje są najczęstsze w ciąży?

Najpopularniejsze są infekcje drożdżakowe, z którymi mamy do czynienia, gdy równowaga drożdży i kwasów w pochwie zostanie zachwiana. Te infekcje zwiększają ryzyko porodu przedwczesnego lub poronienia (w przypadku tych nieleczonych lub nieprawidłowo leczonych)!

Inny przykład stanowią bakteryjne zapalenia pochwy, które z kolei wynikają z zaburzonej równowagi między bakteriami i pożytecznymi pałeczkami kwasu mlekowego.

Ważnym elementem profilaktyki przeciwko infekcjom jest prawidłowa higiena intymna!

Substancje zapachowe nierzadko podrażniają i uczulają, a przez to wywołują świąd oraz zaczerwienienie. Okolic intymnych nie należy więc myć mydłem zasadowym, które może także wysuszać i podrażniać.

Warto sięgnąć więc po płyn do higieny intymnej – ważne, by używać go wyłącznie do zewnętrznych okolic intymnych (wzgórka i warg sromowych), bo sama pochwa (czyli ta wewnętrzna część) doskonale oczyszcza się sama. Absolutnie niewskazane są więc też irygacje pochwy!

Na co zwrócić uwagę przy wyborze płynu do higieny intymnej?

Najlepszy płyn do higieny intymnej w ciąży to ten łagodny, bezpieczny i nieperfumowany.

Powinien zawierać substancje łagodzące (jak alantoina). Dobrze też, by wspierał utrzymywanie prawidłowego pH, a więc zawierał kwas mlekowy.

Właściwy poziom pH w okolicach intymnych jest kluczowy, jeśli chcesz uniknąć infekcji (a one bardzo lubią korzystać z okazji, gdy ten balans jest zaburzony). Wybierz produkt, który zapewnia pod tym kątem równowagę i nie narazi niepotrzebnie Twojego sromu na dyskomfort.

Uważaj też na SLS i SLES w składzie. To substancje, których zadaniem jest wytworzenie piany, ale w przypadku osób o szczególnie delikatnej skórze mogą ją one drażnić i wysuszać.

A po porodzie…

W czasie połogu okolice intymne mierzą się z wieloma wyzwaniami. Nierzadko są nimi rany (po pęknięciach lub chirurgicznym nacięciu krocza), ale także odchody połogowe, które z różnym nasileniem opuszczają kanał rodny. Z tego powodu należy często myć okolice intymne, po każdej wizycie w toalecie.

Najważniejsze zasady to: kierunek mycia od przodu do tyłu, by nie przenosić bakterii z odbytu, osuszanie okolic intymnym ręcznikiem papierowym (jednorazowym) oraz dokładne mycie rąk po skończonej toalecie i myciu.

Płyn do higieny intymnej po porodzie, w połogu czy do szpitala to tak naprawdę ten sam produkt, co płyn do higieny intymnej na czas ciąży. Jeżeli już w ciąży stosujemy właściwy (bezpieczny i delikatny) produkt, nie musimy zmieniać go po urodzeniu dziecka.

Zarówno w ciąży, jak i po porodzie ważna jest też pielęgnacja skóry oraz dbanie o jej prawidłowe nawilżenie. Aby załagodzić podrażnienia i uelastycznić skórę w obrębie okolic intymnych, warto sięgnąć po delikatny olejek. W przypadku osób przygotowujących się do porodu pochwowego, może on być również wykorzystywany do masażu zewnętrznego krocza!

Na co jeszcze warto zwrócić uwagę?

Jednym z elementów higieny poporodowej jest na pewno „wietrzenie” miejsc intymnych, czyli (w miarę możliwości) rezygnacja z noszenia bielizny i umożliwienie swobodnej cyrkulacji powietrza w obrębie okolic intymnych. Wilgoć sprzyja gromadzeniu się bakterii – nic nie działa tak dobrze na gojącą się ranę, jak właśnie wietrzenie.

Należy też zadbać o odpowiednią odzież! Podczas połogu poleca się chodzić w sukienkach, dłuższych koszulach czy luźnych, miękkich, bawełnianych spodniach. Należy wybrać wygodną bieliznę (najlepiej tę bawełnianą). Jeżeli możesz sobie na to pozwolić, dużo wyleguj się bez majtek, w lekkim rozkroku (dlatego sukienka jest w tym przypadku polecaną opcją).

Źródła:

C. Lang, M. Fisher, A. Neisa et al., Personal Care Product Use in Pregnancy and the Postpartum Period: Implications for Exposure Assessment, „International Journal of Environmental Researchand Public Health” 2016, vol. 13, i. 1, s. 105,
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4730496/

P. Martial Nkamedjie Pete, R. Mabvouna Biguioh, A. Gael Bita Izacar et al., Genital hygiene behaviors and practices: A cross-sectional descriptive study among antenatal care attendees, „TheJournal of Public Health in Africa” 2019, vol. 10, i. 1,
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6548999/

Ying Chen, E. Bruning, J. Rubino, S.E. Eder, Role of female intimate hygiene in vulvovaginal health: Global hygiene practices and product usage, „The Women’s Health” 2017, vol. 13, i. 3, s. 58-67,
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7789027/

Tekst przygotowany przy współpracy z marką Your Kaya
Źródło zdjęć: Your Kaya