Golenie twarzy – czy jest konieczne?

Każda z nas ma włoski na twarzy. Tzw. meszek jest naturalną częścią naszej skóry. Najczęściej pojawia się on w okolicy uszu, skroni i żuchwy.

Włoski są jasne i praktycznie niewidoczne, ale pod wpływem wielu czynników wewnętrznych, mogą stać się grubsze i znacznie ciemniejsze.
Jeżeli mamy do czynienia z nadmiernym owłosieniem na twarzy i na ciele najczęściej główną przyczyną jest zaburzona gospodarka hormonalna.

Golenie twarzy przez osoby, które nie posiadają zarostu to ostatnimi czasy dość gorący temat. Stało się tak głównie za sprawą TikToka, gdzie filmiki o goleniu twarzy biją rekordy wyświetleń.
Nie jest to konieczny element pielęgnacji, posiada jednak grono swoich zwolenników.

Obecnie istnieje wiele sposobów na usunięcie meszku z twarzy:

 • depilacja woskiem lub pastą cukrową
 • depilacja laserowa
 • elektroliza
 • samodzielne metody, które wykonujemy w domu – kremy depilacyjne czy np. golenie maszynką

Aktualnie na rynku istnieje wiele urządzeń i sprzętów umożliwiających usuwanie owłosienia w domowych zaciszu np. nożyki, trymery czy maszynki.
Nożyki i trymery są bezpieczniejszą opcją dla początkujących, najważniejszy jednak jest spokój, precyzja przy wykonywaniu ruchów oraz wcześniejsze przygotowanie skóry.

Przygotowanie skóry pod golenie maszynką (by Ola):

 1. Dzień dwa wcześniej wykonaj delikatny peeling
 2. Dokładnie oczyść skórę (najlepiej dwuetapowo)
 3. Nanieś większą ilość toniku
 4. Maszynką wykonuj ruchy z włosem (nie pod włos)
 5. Spłucz twarz letnia wodą, aby pozbyć się włosków
 6. Nanieś delikatne serum nawilżające albo kojące (nie kwasowe!)
 7. Potem aplikujemy krem

Ruchy powinny być płynne i delikatne, żeby uniknąć podrażnień.

Czy meszek powróci i czy będzie on grubszy?

Jeżeli usuniemy go woskiem, pastą czy kremem to owszem z czasem powróci. Dzięki depilacji laserowej czy elektrolizie istnieje większa szansa na trwałe pozbycie się owłosienia.
Jednakże po żadnej w wymienionych powyżej metod włoski nie będą grubsze. To mit! Regularne golenie czy depilacja nie wpłynie na grubość, gęstość czy prędkość wzrostu włosów. Może nam się wydawać, że są one grubsze, ale tylko optycznie, ponieważ włoski gdy odrastają maja równo ścięte końcówki.

Meszek czy mocniejsze owłosienie twarzy może być uciążliwe, ale istnieje wiele skutecznych metod aby się go pozbyć. Wybierając idealną metodą dla siebie przygotujmy się dobrze, teoretycznie i praktycznie. Jeżeli wybieramy metodę trwałego usunięcie owłosienia – zgłośmy się do specjalistów!

Przypominamy jednak, że usuwanie meszku ze skóry twarzy nie jest koniecznym elementem pielęgnacji! Być może zupełnie nie zwracasz na niego uwagi.

Akceptujmy buzie swoje i buzie innych bez względu na to czy są z meszkiem czy bez!

Niech to będzie przesłanie na dziś!

Ściskam
Ola

Źródło zdjęć: Pinterest: https://pin.it/77jX2C0 https://pin.it/7zLVEbH , unsplash.com, yourkaya.pl