Włosy

Dlaczego włosy wypadają?

Każda osoba marzy o zdrowych, silnych włosach. Jednak problem wypadania włosów staję się coraz powszechniejszy zarówno wśród Pań, jak i Panów. Jakie są najczęstsze przyczyny wypadania włosów? Kiedy powinniśmy zacząć się martwić?

Każda osoba marzy o zdrowych, silnych włosach. Jednak problem wypadania włosów staje się coraz powszechniejszy zarówno wśród Pań, jak i Panów. Jakie są najczęstsze przyczyny wypadania włosów? Kiedy powinniśmy zacząć się martwić?

Na całym ciele człowieka znajduje się około 5 milionów mieszków włosowych. Miejsca, które są zupełnie pozbawione włosów to wewnętrzne strony dłoni, podeszwy stóp, zgięcia kolan i łokci oraz usta.

Na samej skórze głowy znajduje się około 100-150 tysięcy włosów. Ich ilość i gęstość, kształtuje się już podczas życia płodowego i pozostaje niezmienna do końca życia. Każdy włos żyje przeciętnie 3-4 lata (jest to faza wzrostu, tzw. anagen), po czym wypada podczas mycia lub czesania. W ten sposób, w naturalnym procesie, tracimy około 50-100 włosów dziennie – uważa się, że około 10-15% naszych włosów znajduje się w ostatniej fazie życia.

O nadmiernym wypadaniu oraz łysieniu mówimy, gdy na skutek różnych czynników liczba ta rośnie – niepokój powinno wzbudzić wychodzenie włosów garściami podczas czesania lub mycia albo ich większa niż normalnie ilość na poduszce lub szczotce. Często wypadaniu włosów towarzyszy też zmiana ich faktury i utrata blasku – stają się szorstkie, przesuszone, matowe.

U mężczyzn najczęściej mamy do czynienia z łysieniem androgenowym, u kobiet – z sezonową utratą włosów pod wpływem działania czynników zewnętrznych, takich jak stres, przemęczenie, nieodpowiednia dieta, nieprawidłowa pielęgnacja, zaburzenia hormonalne. Sporo Pań obserwuje też przerzedzenie włosów po ciąży, w okresie menopauzy, a także w chorobach tarczycy.

Łysienie androgenowe to najpowszechniejszy rodzaj łysienia, który ma podłoże genetyczne i stanowi 95% wszystkich zdiagnozowanych przypadków łysienia. Dotyka głównie mężczyzn. jest związane z uwarunkowaną genetycznie aktywnością enzymu alfa-reduktazy, obecnego w mieszku włosowym i przetwarzającego testosteron, który odpowiada za miniaturyzację mieszka włosowego. Z tego powodu u mężczyzn proces ten zachodzi gwałtowniej i często rozpoczyna się we wczesnej młodości. Zmiany zaczynają się zwykle od okolicy czołowo-skroniowej, a następnie obejmują szczyt głowy. U kobiet łysienie androgenowe zachodzi na skutek braku równowagi androgenowo-estrogenowej (np. powiązanej z PCOS), rzadko jednak prowadzi do całkowitego wyłysienia. Włosy mogą jednak ulec znacznemu przerzedzeniu.

U kobiet najczęściej dochodzi do łysienia telogenowego, kiedy więcej włosów niż zwykle przechodzi w fazę spoczynku (telogen) i wypada. Ma ono najczęściej charakter okresowy i pojawia się zwykle po upływie 2-4 miesięcy od momentu zadziałania czynnika sprawczego.

Najczęściej czynnikami sprawczymi są:

  • zmiany hormonalne zachodzące w okresie ciąży lub menopauzy – estrogeny są odpowiedzialne za gęste i mocne włosy, ich obniżenie powoduje osłabienie i nadmierne wypadanie włosów,
  • silny bądź przewlekły stres,
  • niedobory składników odżywczych w diecie, takich jak kwasy omega-3, żelazo, witaminy z
  • grupy B oraz witamina D3, selen i/lub nieodpowiednia dieta,
  • stres oksydacyjny wywołany wolnymi rodnikami,
  • sezonowe wypadanie włosów wiosną i jesienią – przypuszcza się, że ma ono swoje źródło
    (podobnie jak u zwierząt) w zmianach poziomu hormonów płciowych, wpływ może mieć zmiana diety i ilość dostarczanych składników odżywczych, zmiana aktywności fizycznej, osłabienie odporności,
  • mikropodrażnienia skóry głowy, które powodują gorsze odżywienie i obkurczenie mieszka włosowego i w efekcie nasilone wypadanie włosów (zanieczyszczenia, smog, chlor, promieniowanie UV),
  • stosowanie niektórych leków,
  • niewłaściwa pielęgnacja, która może spowodować podrażnienia skóry głowy (nieodpowiedni
    dobór kosmetyków, spinanie włosów w ciasny, wysoki kok czy koński ogon, częste suszenie gorącym powietrzem, tapirowanie, używanie lokówki czy prostownicy oraz częste (i nieumiejętne) farbowanie,
  • różne schorzenia zapalne, grzybicze czy zakaźne skóry głowy (np. grzybica, łupież łojotokowe zapalenie skóry głowy).

    Stres jest uważany za jeden z głównych czynników powodujących wypadanie włosów. Wysoki poziom kortyzolu powoduje niedożywienie i niedotlenienie mieszków włosowych, a w efekcie osłabienie i w końcu nadmierne wypadanie włosów.
    Na długość poszczególnych faz cyklu włosowego znaczący wpływ mają hormony. Estrogeny – przedłużają okres wzrostu włosa, dzięki czemu włosy stają się gęstsze i mocniejsze. To dlatego w ciąży włosy są mocne, a w czasie karmienia, po odstawieniu doustnej antykoncepcji i w okresie menopauzy ulegają przerzedzeniu. Androgeny – hamują wzrost włosów na głowie, ale pobudzają go poza skórą głowy (np. na plecach, brzuchu) zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn.
    Pamiętajcie, że włosy, tak samo jak skóra często odzwierciedlają, co dzieje się wewnątrz Naszego organizmu. Problemy ze skórą lub włosami najczęściej jest powiązana ze z niedoborami, nieprawidłową dietą, przemęczeniem, chorobą lub zaburzeniami hormonalnymi. Często najprostsze rozwiązania są najlepsze! Więc prześledźcie wszystkie te aspekty i spróbujcie wyeliminować przyczynę. Niestety czasami wypadanie włosów (zwłaszcza u mężczyzn) ma podłoże genetyczne – wówczas ciężko z nim walczyć.

    Natomiast zawsze warto zwrócić się z problemem do specjalisty, a więc w przypadku włosów do trychologa, dermatologa – trychologa lub kosmetologa – trychologa.

Autorka tekstu – Kosmetolożka Paulina Ziemian