Czy suszenie włosów jest szkodliwe? – odpowiada trycholożka Julia Garbecka

W dzisiejszym dynamicznym świecie pełnym informacji i mitów na temat pielęgnacji włosów czasami trudno oddzielić prawdę od fikcji. Jednym z najtrwalszych mitów jest ten dotyczący szkodliwości suszenia włosów. Dlaczego tak się dzieje?

Czy warto wierzyć w to, co mówią? Dyplomowana trycholożka Julia Garbecka rozwieje wasze wątpliwości.

https://www.instagram.com/julia_trycholog/

 

W dzisiejszym dynamicznym świecie pełnym informacji i mitów na temat pielęgnacji włosów czasami trudno oddzielić prawdę od fikcji. Jednym z najtrwalszych mitów jest ten dotyczący szkodliwości suszenia włosów. Dlaczego tak się dzieje? Czy warto wierzyć w to, co mówią? Dyplomowana trycholożka Julia Garbecka rozwieje wasze wątpliwości. https://www.instagram.com/julia_trycholog/

 

Suszenie skóry głowy może przynosić korzyści, o których często zapominamy. Usuwanie nadmiaru wilgoci z włosów i skóry głowy może pomóc w zapobieganiu różnym problemom, takim jak łupież czy infekcje grzybicze. Jeśli jeszcze nie wiecie, za rozwój łupieżu odpowiada rozrastający się drożdżak z grupy Malassezia Furfur.

 

A kojarzysz, gdzie najlepiej rozwijają się drożdżaki? Oczywiście w wilgotnym i ciepłym środowisku. Czy zdarzyło Ci się zostawić umyte włosy w turbanie na kilka godzin, a za jakiś czas doświadczyć swędzenia na skórze głowy? Teraz wszystko jasne!

 

Brak suszenia włosów może doprowadzić również do zaburzenia mikrobioty na skórze głowy, co może przyczyniać się do zaostrzenia dermatoz skórnych m.in. łojotokowego zapalenia skóry, łuszczycy czy atopowego zapalenia skóry. Co też jest bardzo ważne, skóra głowy jest podłożem dla naszych włosów, tak samo, jak gleba dla roślin. Jeśli gleba jest żyzna, możemy uzyskać piękne plony w postaci nowych włosów, ale jeśli skóra ma przerośnięty mikrobiom, stan zapalny, możemy doprowadzić do bardzo niekorzystnych warunków dla wzrostu naszych włosów, a tym sposobem przyczyniamy się do ich nadmiernego wypadania.

 

 

Jednakże mit o szkodliwości suszenia włosów wciąż pozostaje popularny. W takim razie dlaczego? Częściowo wynika to z przekazywania nierzetelnych informacji wokół nas, które często nie uwzględniają pewnych kontekstów, czy najnowszych badań naukowych. Niektóre osoby mogą również doświadczać negatywnych skutków suszenia włosów, ale często wynika to z niewłaściwej techniki, zbyt wysokiej temperatury lub braku stosowania odpowiednich produktów ochronnych. To właśnie te przypadki potwierdzają mit, który potem szerzy się dalej.

 

Dlatego warto zawsze zachować zdrowy sceptycyzm wobec mitów, rozwijać swoją wiedzę na temat pielęgnacji włosów i skóry głowy oraz korzystać z najnowszych badań naukowych i doświadczeń ekspertów.

 

W takim razie jak powinno wyglądać prawidłowe mycie oraz suszenie włosów?

 

  • susz skórę głowy po każdym umyciu,

 

  • nie zostawiaj włosów w turbanie na kilka godzin po myciu,

 

  • wybierz suszarkę z jonizacją,

 

  • nie przykładaj suszarki bardzo blisko włosów, czy skóry głowy – zachowaj ok. 20 cm odległości,

 

  • przed każdym suszeniem zastosuj termoochronę (w sprayu lub formie olejku),

 

  • susz włosy w kierunku ich wzrostu,

 

  • suszarkę ustaw na średni bądź chłodny nawiew, unikaj gorącego powietrza – to może wysuszyć twoją skórę głowy oraz włosy.

 

 

Autorka tekstu – Julia Garbecka

Kontakt