Włosy

Równowaga PEH – jak zacząć świadomą pielęgnację włosów?

W świecie pielęgnacji włosów, zrozumienie równowagi między proteinami (P), emolientami (E) a humektantami (H) jest kluczowym elementem dbania o zdrowy wygląd włosów. Każdy z tych składników odgrywa unikalną rolę, wpływając na elastyczność, nawilżenie i ogólną kondycję włosów. Jak zacząć świadomą pielęgnację włosów, skupiając się na równowadze PEH?

W świecie pielęgnacji włosów, zrozumienie równowagi między proteinami (P), emolientami (E) a humektantami (H) jest kluczowym elementem dbania o zdrowy wygląd włosów. Każdy z tych składników odgrywa unikalną rolę, wpływając na elastyczność, nawilżenie i ogólną kondycję włosów. Jak zacząć świadomą pielęgnację włosów, skupiając się na równowadze PEH? (Znajdziesz je głównie w odżywkach i maskach).

P jak proteiny – to bardzo istotny składnik budulcowy dla włosów.

Włosy składają się głównie z keratyny, która jest rodzajem białka. Keratyna należy do fibrylarnych białek strukturalnych, które nadają włosom wytrzymałość i strukturę. Dlatego ważne jest, by dostarczać organizmowi odpowiednią ilość protein stosując odpowiednią dietę i stosować produkty do pielęgnacji włosów zawierające proteiny, aby zminimalizować uszkodzenia i utrzymać zdrowy wygląd włosów.

Wiele produktów do pielęgnacji włosów zawiera składniki proteinowe, które pomagają w regeneracji, wzmacnianiu struktury włosów i  “wypełnianu” uszkodzeń.

Niedobór protein może prowadzić do osłabienia struktury włosów, sprawiając, że stają się bardziej matowe. Z drugiej strony, nadmiar protein może spowodować puszenie się włosów i uczucie suchości. Dlatego ważne jest dostosowanie produktów z proteinami do indywidualnych potrzeb włosów.

Proteiny – np .mleczne, ryżowe, sojowe, elastyna, kolagen, jedwab.

Przy wyborze produktów do włosów zawierających proteiny, ważne jest, aby dostosować je do indywidualnych potrzeb włosów. Niektóre osoby mogą korzystać z większej ilości protein, szczególnie jeśli mają uszkodzone włosy, podczas gdy inne mogą potrzebować mniej protein. Warto eksperymentować i dostosowywać pielęgnację włosów do własnych potrzeb.

Nasza rada  – używamy protein raz w tygodniu myjąc włosy codziennie (najlepiej stosować co 4/5 myć).

E jak emolienty –  są substancjami, które pomagają zmiękczać włosy, sprawiając, że stają się gładkie, miękkie i bardziej elastyczne. Stanowią tak naprawdę podstawą pielęgnacji i są bardzo uniwersalne. Jeśli nie wiemy, co nałożyć, najlepiej zaaplikować produkty zawierające emolienty. Dociążają one włosy -> minimalizują puszenie. Pomagają w utrzymaniu równowagi wilgoci i odżywienia w strukturze włosów – domykają proteiny i humektanty. Tak jak gitara potrzebuje czasem odpowiedniej konserwacji strun, oliwienia,które przedłużą żywotność i zachowają brzmienie, tak samo włosy potrzebują swojego rodzaju “naoliwienia”, by zachować gładkość i sprężystość.

Niedobór emolientów może prowadzić do suchości i szorstkości włosów, podczas gdy nadmiar może skutkować przyklapem, strączkowaniem i uczuciem tłustości. Osoby z kręconymi włosami powinny unikać niektórych emolientów, takich jak silikony, woski czy parafina, aby uniknąć nadmiernego obciążenia włosów.

Emolienty – np. olej kokosowy, arganowy, z czarnuszki, jojoba, masło shea,

Emolienty odgrywają kluczową rolę w pielęgnacji włosów, a naturalne, nierafinowane oleje wysokiej jakości są jednymi z najefektywniejszych. Istotne jest dopasowanie tych olejów do indywidualnych potrzeb włosów, zwłaszcza pod kątem porowatości i zawartości specyficznych kwasów tłuszczowych. Wybierając oleje, które są zgodne z porowatością włosów, można zwiększyć skuteczność nawilżania, odżywiania i zmiękczania, co przyczynia się do zdrowego i lśniącego wyglądu włosów.

H jak humektanty – Humektanty są składnikami, które pełnią rolę w utrzymaniu odpowiedniego poziomu nawilżenia, które potem domykamy emolientem.

Humektanty a proteiny: Humektanty często działają w opozycji do protein. Podczas gdy humektanty pomagają w nawilżeniu i zmiękczaniu włosów, proteiny pełnią funkcję wzmocnienia i odbudowy struktury włosa. Dlatego kombinacja odpowiednich ilości humektantów i protein w pielęgnacji włosów może zapewnić równowagę, utrzymując zdrowy stan włosów. Nie warto nakładać humektantowych produktów w deszczowe, wilgotne dni, bo wiążą one wodę -> przyczynią się do puszenia. Humektanty aplikujemy mniej więcej co 2/3 mycia, w pozostałe dni emolienty.

Niedobór humektantów może prowadzić do przyklapu, matowości i szorstkości włosów, podczas gdy nadmiar może powodować puszenie się. Ważne jest zrozumienie, że humektanty i proteiny działają w opozycji. Dlatego istotne jest znalezienie odpowiedniej równowagi między nimi, aby utrzymać zdrowy stan włosów.

Humektanty – np. gliceryna, miód, cukier, aloes, glutek lniany, panthenol, niacynamid.

Ważne jest dostosowywanie pielęgnacji włosów do ich indywidualnych potrzeb, a zrozumienie, jak różne składniki wpływają na włosy, może pomóc w skonstruowaniu skutecznej rutyny pielęgnacyjnej. Każde włosy są inne, mają inne potrzeby.

Jedne wolną więcej protein, inne kochają przewagę emolientów.

Obserwuj jak zachowują się Twoje włosy przy użyciu każdego produktu z osobna.

świadomość składników i dostosowywanie pielęgnacji do potrzeb włosów to klucz do osiągnięcia wymarzonego efektu!